Ketiõli.

Rattadetailid ja abiained. Raamist õlideni.
Foorumi reeglid
Kõik siia postitatud ostu- ja müügikuulutused kustutatakse. Kuulutuste jaoks on eraldi foorumi alajaotus.
Vasta
Reno123
Rattur
Postitusi: 8
Liitunud: 01. 05. 2024. 19:41

Ketiõli.

Postitus Postitas Reno123 » 04. 05. 2024. 19:31

Tere!

Sõidan jalgrattaga tihti ja kuigi on plaan sügisel jalgratas hooldusesse viia, mitte ise hooldust teha, siis kett vajab määrimist ka hoolduste vahelisel ajal ja sellega saaks ise hakkama. Milline ketiõli valida? Kas hind vastab määrimisomadustele ja pealpüsimis ajale või sobib ka odavaim, mida müüakse. Rimi toidupoest võiksin osta 4-5 euroga jalgratta ketiõli aga kui see hästi ei määri või peal ei püsi, siis oleks see lihtsalt raha raiskamine. Iga nädal küll ketti õlitada ei taha aga kuus korra võiksin seda küll teha. Sõidan nädalas tavaliselt 80 km või isegi rohkem erineva ilmaga..., ka suure vihmaga, linnatingimustes.

Gerd
Rattur
Postitusi: 21
Liitunud: 02. 08. 2012. 02:16

Re: Ketiõli.

Postitus Postitas Gerd » 05. 05. 2024. 01:21

Eelmine aasta jõudsin tõdemuseni, et meil on liiga niiske kliima. Ela nagu vihmametsas. Et isegi, kui ei saja parasjagu, siis lombid on ikka maas! Kett saab kogu aeg märjaks. Võibolla paar nädalat on suvel, kus üldse ei saja. Aga proovi sa ilmastiku järgi ketti õlitada! Mul ei ole õnnestunud. Hommikul kuiv, õhtul jälle tibutab. Ma kasutan ratast transpordivahendina: tööle, poodi, kalale, jõusaali, niisama randa minekuks.....

Muidu vanasti kasutasin suvisel ajal suvise aja määret ehk siis neid pudeleid, kuhu oli kirjutatud "dry", ja talvisel ajal "wet"-määret, mis on kleepuvam (tolmuse tee peal kogub paremini sitta!), aga vihmaga ei tule "wet" nii kiiresti maha.

2 suve järjest olen kasutanud Morgan Blue Race Oil, mis peaks siis olema selline vahepealne valik, et sobib nii kuiva, kui ka natukese vihmase ilmaga. Tegelikkuses tuleb see vihmaga päris hästi maha. Üle 300-350km ei kesta mingil juhul, kett hakkab kriuksuma. Väikese vihmaga 200-250km. Lausvihmaga veelgi vähem. Positiivse küljest: kett on puhtam. Finish Line'iga on kett ja hammasrattad mustusest korbatanud. Kuid enne peaks ju ketti/hammasrattaid puhastama (kasvõi natuke!!), kui uue kihi peale valad.

Mul on välja mõeldud "süsteem". Kasutan 2 ketti ja kui 1 kett sõidab, siis 2. kett on pesus. Mõlemal ketil on kiirlink, et saaks ruttu vahetada.

Tellisin Motorexi https://www.bike-discount.de/en/motorex ... conditions

Aga ei ole jõudnud veel kasutada. Kui mingi arvamus tekib, eks ma annan teada.

Ja kui Motorex on kehv, siis kasutan edasi Finish Line Wet Extreme Conditions https://road.cc/content/review/215739-f ... -lubricant mis kindlasti on keskkonnavaenulikum ja määrib ratast ja kogub hulganisti tänavatolmu, nii et kett on rämedalt pasane, aga keskmistes tingimustes sõidab 400km ära küll.

Meil on liiga niiske kliima. Ei tasu peenutseda. See on minu kogemus. Otseselt mingit väga head brändi soovitada nagu ei oskagi. Keti vahatamisega ei tasu üldse jännata.

Kasutaja avatar
KaupoR
Rattur
Postitusi: 7951
Liitunud: 10. 03. 2005. 14:11

Re: Ketiõli.

Postitus Postitas KaupoR » 05. 05. 2024. 06:08

Pese ketti ühe korra ja väga väga korralikult. Siis kasuta vaha.
If everything's under control, you're going too slow!

Reno123
Rattur
Postitusi: 8
Liitunud: 01. 05. 2024. 19:41

Re: Ketiõli.

Postitus Postitas Reno123 » 05. 05. 2024. 13:31

Ketti pole plaanis eraldi pesta või puhastada, kui just suurt vajadust pole. Pesulas pesen kogu ratta ära. Lihtsalt aeg-ajalt vaja õli peale panna. Kui läheb hooldusesse, siis seal juba pestakse ja puhastatakse kui vaja. Lihtsalt vaja enam- vähem puhtale ketile õli peale panna. Ei sõida kuskil muda sees ja seega ei tohiks kett väga mustaks saada.

Kasutaja avatar
KaupoR
Rattur
Postitusi: 7951
Liitunud: 10. 03. 2005. 14:11

Re: Ketiõli.

Postitus Postitas KaupoR » 05. 05. 2024. 15:32

See on suur viga kui ketti õlitad aga ei pese. Musta keti õlitamine teeb olukorra pikas plaanis ainult hullemaks.
If everything's under control, you're going too slow!

Gerd
Rattur
Postitusi: 21
Liitunud: 02. 08. 2012. 02:16

Re: Ketiõli.

Postitus Postitas Gerd » 05. 05. 2024. 17:44

Ketipesu alates 11. minutist

https://www.youtube.com/watch?v=sYxzHClWfQU

Tuleb pesta. Mustus on vaja SEESTPOOLT välja saada. Peale 400km on kett väga väga must.

Gerd
Rattur
Postitusi: 21
Liitunud: 02. 08. 2012. 02:16

Re: Ketiõli.

Postitus Postitas Gerd » 06. 05. 2024. 23:04

Kaupo, vot sinuga olekski tore vahatamise teemal mõtteid mõlgutada /mõlk-mõlk!/ :D sest ma ei ole vahatamise-usku.

Üldiselt vist pannakse küünlavahale törts parafiiniõli juurde (1/4?) mingil põhjusel, aga see kaugema kandi härra siin videos https://youtu.be/MeVPXbfG8RI?si=pIXxDcIDMOVsrkYO sulatab küünlavaha oma riisikeedu potis üles, puhas kett sisse, pärast külma vette ligunema - valmis! Ei mingit vedeldavat pfte õli, kui ma google tõlkest õigesti aru sain. Algul jääb kett kole kange, aga küll pehmeks sõidab.

Kui liiga palju õli lisada, hakkab mustust koguma.

Video kommentaariumis räägitakse, et 500-1000km peab selline kett vastu. Tundub natuke ulme. Võibolla neil on kuivaperioon seal troopikas.

Netikaubamajades on igasugu vedelaid vahalaadseid tooteid, mida saab peale tilgutada, aga kas need on võrreldavad ehk sama head "potis keetmisega"? Või on see isegi parem lahendus, aga kallis?

Kasutaja avatar
KaupoR
Rattur
Postitusi: 7951
Liitunud: 10. 03. 2005. 14:11

Re: Ketiõli.

Postitus Postitas KaupoR » 07. 05. 2024. 07:39

Vedela vahaga (nt Super Secret või Squirt) saad üle 95% sellest efektist kätte, mida saaksid kuumvahatamisega. Mina ei lisa kuumvahale mingit õli, küll aga olen varem lisanud PTFE pulbrit. Nüüd kasutan Silca graanuleid, kus kõik lisandid juba sees. Kes ei viitsi kuumvahatamisega jännata, siis kett puhtaks, vedel vaha peale, öö ootamist ja sõitma. Kes soovib, tilgutab vedelat vaha peale 2 korda, siis saad juba 98% kuumvahatamise efektist kätte. Aga kett peab olema puhas! Ja 1000 km kuivas sõites vahatatud ketiga pole mingi ime. Pluss kett ei määri sääri ega näppe.
Dry lube'd unustage üldse ära, nendega võite kodus uksehingi määrida kui kriuksuma hakkavad.
If everything's under control, you're going too slow!

Reno123
Rattur
Postitusi: 8
Liitunud: 01. 05. 2024. 19:41

Re: Ketiõli.

Postitus Postitas Reno123 » 07. 05. 2024. 19:19

Kas universaalõli WD 40 sobib? Ma nii hulluks kindlasti ei lähe, et hakkan kuumvahaga jändama.

Kasutaja avatar
KaupoR
Rattur
Postitusi: 7951
Liitunud: 10. 03. 2005. 14:11

Re: Ketiõli.

Postitus Postitas KaupoR » 07. 05. 2024. 20:56

WD40 ei ole määre, see on Water Displacement, 40th formula. Selles on alla 35% õli.
If everything's under control, you're going too slow!

Gerd
Rattur
Postitusi: 21
Liitunud: 02. 08. 2012. 02:16

Re: Ketiõli.

Postitus Postitas Gerd » 07. 05. 2024. 21:42

Kui sa mõtlesid seda https://www.bike-discount.de/en/wd-40-bicycle-chain-oil
... siis ma ei oska muud soovitada, kui et proovi ära :) sa ei saa kunagi teada, kui sa ära ei proovi.

Ja võta märja ilma variant / nässe. Meil ei saa head ilma valida.

Kui nii väga tahtsid pesulas pesta, siis võid kasutada sama firma mustuse eemaldajat https://youtu.be/9T05sKpx9vQ?si=EEAR5Srrm0Vl0EDa

Kuigi tasub väga ettevaatlik olla, rummu laagrid on sealsamas ligidal ja sa võid need ka puhtaks leotada. Kogemata. Pesuvesi võib korrodeerida mingid muud jubinad, mida sa kohe ei märkagi. Ohtlik värk.

Ma olen pesulas ratast pesnud ainult siis, kui ta on mudakäkk. Ja ainult puhta veega. Keemiat pole kasutanud. Kõige kriitilisemad on keskjooksu laagrid (väntade juures), sest neid katab õbluke kummitihend, laagrid on suht kaitsetud.

Ära külje pealt ratast survepesuga "tulista"! Pigem vaikselt ülevalt alla.

Kasutaja avatar
AndreK
hobisportlane
Postitusi: 2473
Liitunud: 07. 03. 2003. 12:06

Re: Ketiõli.

Postitus Postitas AndreK » 10. 05. 2024. 07:27

Gerd kirjutas:
06. 05. 2024. 23:04
Kaupo, vot sinuga olekski tore vahatamise teemal mõtteid mõlgutada /mõlk-mõlk!/ :D sest ma ei ole vahatamise-usku.
Küsimus pole mingis pimedas usus vaid faktides.

Reno123
Rattur
Postitusi: 8
Liitunud: 01. 05. 2024. 19:41

Re: Ketiõli.

Postitus Postitas Reno123 » 17. 05. 2024. 19:29

Ega õli vist pestes keti küljest maha ei tulegi ja seega võiks selle jaoks ehk mingi vahendiga üle piserdada, lasta natuke liguneda ja seejärel veega maha loputada, ning seejärel kogu ratas ära pesta. Kui kett on kuivanud, siis sorts uut õli peale ja endal ka hea tunne, kui kett saab ka ikkagi korralikult puhtaks. Mingi harjaga ma mässama ei hakka ja hulluks ei lähe. Kas WD 40 tõesti sobib õli lahti leotamiseks või tuleks osta spetsiaalne vedelik selleks?

Kasutaja avatar
erikr
Admin
Postitusi: 11875
Liitunud: 17. 01. 2003. 22:23

Re: Ketiõli.

Postitus Postitas erikr » 17. 05. 2024. 21:44

On kindlasti hulk poliitkorrektseid spets ketipesuvahendeid mis veega loputamisele alluvad.
Ise kasutan küttega ultrahelivanni, mootoripesuvedelikku ja loputan tehnilise piiritusega, seejärel panen päikese kätte kuivama. Vedelikud lasen lehtri abil läbi käepärast oleva tahkeid osakesi filtreerivate omadustega materjali pudelisse tagasi. Tavaliselt on selleks paberkäterätik. Ei mingeid pseudoteaduslikke ega tehnilisi põhjendusi ma siin ei hakka tooma, niikuinii laseb keegi mind auklikuks.
mis väljakutse? kiirabil ja politseil on väljakutse, minul on töö...
velo.clubbers.ee velo clubbers

Reno123
Rattur
Postitusi: 8
Liitunud: 01. 05. 2024. 19:41

Re: Ketiõli.

Postitus Postitas Reno123 » 18. 05. 2024. 08:35

Homme lähen spetsiaalset ketipuhastusvahendit ostma. Kuna neid on erinevaid, siis mõtlesin, et ehk kellelgi mingi positiive kogemus mõne konkreetse tootega. Kui ma siin midagi enda jaoks teada ei saa, siis jääbki üle katseeksitusmeetod aga kõiki läbi ei katseta. Ostan mõne kallima toote ja loodan, et see väärib oma hinda.

Kasutaja avatar
Rivo
Rattur
Postitusi: 2844
Liitunud: 19. 05. 2003. 11:02

Re: Ketiõli.

Postitus Postitas Rivo » 18. 05. 2024. 08:40

Reno123 kirjutas:
18. 05. 2024. 08:35
Homme lähen spetsiaalset ketipuhastusvahendit ostma. Kuna neid on erinevaid, siis mõtlesin, et ehk kellelgi mingi positiive kogemus mõne konkreetse tootega. Kui ma siin midagi enda jaoks teada ei saa, siis jääbki üle katseeksitusmeetod aga kõiki läbi ei katseta. Ostan mõne kallima toote ja loodan, et see väärib oma hinda.
Decathlonis tumeroheline plekist potsik, parim, mida ma kasutanud olen. https://www.decathlon.ee/p/324162-30314 ... 00-ml.html
....._0
....\<,
(-)/ (-) ProKLUBI - ProShop - Estonian Cup

Reno123
Rattur
Postitusi: 8
Liitunud: 01. 05. 2024. 19:41

Re: Ketiõli.

Postitus Postitas Reno123 » 18. 05. 2024. 09:43

Tänan, Rivo! Selle ostangi. Eks tuleb siis ikkagi pintsel ka osta.

Vasta

Mine “Jupid”