Loll küsimus ?

Siia kõik hüvad nõuanded.
Vasta
koerakoon
Rattur
Postitusi: 20
Liitunud: 29. 04. 2006. 20:27

Loll küsimus ?

Postitus Postitas koerakoon » 29. 04. 2006. 23:04

Noh selline huumoriga lugu, et õppisin paar päeva tagasi rattaga sõitma. Ei ma ei ole imikueast tõusnud põnn vaid juba 20date keskel vanamees :). Lihtsalt varem pole nagu rattasõidu vastu huvi tundnud, nüüd aga käis naine peale ja surus lõpuks mu oma naisteka sadulasse sõitmsit õppima. Õppisin selgeks ja olen nüüd paar päeva sõitnud kah. Ja ostsime täna siis minu elu esimese ratta, millega nüüd ka nii 7-8 kilomeetrit sõitu seljataga. Rattaks sai mõnus hübriid author classic 22 se raamiga. Läks tusti kallimaks kui arvetsaime- ei tahtnud ju raha raisata väga sellise tundmatusse hüppe peale ja ega ta puu otsas kah ei kasva. Aga poodides uurides sai selgeks, et minu mõõtu koll(1m90 pikkust ja 110 kilo eluskaalu) vajab pisut toekamat ratast, kui need päris odavad mudelid, kui just ei taha edaspidi paaniliselt auke vältida. NOh sai sedaAuthorit enne ostu parklas pisut proovitud kah , müüja velospetsi poe uksel kaame näoge hambaid plagistamas - ehmatas vaeseke päris ära kui ütlesin, et olen 2 päeva tagasi sõitma õppinud ja tahaks proovisõitu teha proovisõitu teha :) . Tundis kenasti muret kas ma tasakaalu pean ja nii edasi. heaküll proovikal endal kah oli sabin sees - kartsin poe vara rikkuda, aga pisukese tiirue järel sai selgeks, et see kurat on minu ratas ja sai ära ta ostetud.
Nüüd asjast kah - üritan tõsieslt pihta saada oma ratta käiguvahetusele - miks paganat on ühe lenksupoole peal 3 käiku ja teisel 8 ? kas nagu et 3 järku käike ja igat 8 , et siis kokku 24 ? Lihtsalt ei jaga asjast matsu välja veel. Mis kasu üldse rattal nii paljudest käikudest on ?
3 koera

Kasutaja avatar
Mati
Rattur
Postitusi: 12105
Liitunud: 31. 03. 2003. 11:26

Postitus Postitas Mati » 29. 04. 2006. 23:17

:D ühe vahetajaga vahetad esimesi käike (need hammasrattad, mis väntade juures) ja teisega tagumisi (need hammakad mis tagaratta juures/küljes). käikude rohkuse vajalikkusest saad aru siis kui ronid maastikule mis erineb oluliselt kas asfaldist või horisontaalist (või mõlemast). peamiselt mängitakse tagumiste käikudega. põhimõte on see, et kett ristis ei oleks (nt ees suure peal ja taga ka suure peal). head katsetamist.
velo clubbers
Tavaline jobu: "Ega maraton, kui tahab ikka maratoni nime kanda, ei peagi mingi morsipidu olema."
Üks mees: "Tapab tempo, mitte rada"
Kivipallur: "Tark teab, tugev teeb trenni!"

Kasutaja avatar
fax
Rattur
Postitusi: 157
Liitunud: 09. 09. 2004. 01:50

Postitus Postitas fax » 29. 04. 2006. 23:34

Omaltpoolt lisaks veel Mati jutule, et kõige lihtsamt on tagumised käigud jagada enamvähem 3'ks, näiteks kui ees on esimene käik (kõige väiksem hammasratas) siis kasutad taga 1-4, kui eest teine (keskmine hammasratas) siis kasutad taga 3-6 ja kui eest 3's (kõige suurem) siis taga 5-8.
Kui te olete saanud täna hommikul hakkama 6 võimatu asjaga, miks siis mitte lisada sellele veel jalgrattasõit ?

KristjanS
Rattur
Postitusi: 2833
Liitunud: 26. 04. 2003. 09:41

Postitus Postitas KristjanS » 30. 04. 2006. 07:13

Tore, et oled avastanud jalgratta ja seda ajal, mil Sul on võimalik küsida misasi on käiguvahetaja ja milleks seda vaja jne jne. Kui mina õppisin rattaga sõitma siis ei saanud/teadnudki küsida käikude ja käiguvahetajate kohta. Küsisin isa käest ainult, et miks ma kogu aeg kukun? Vastuseks sain pea alati (vist):"Kulla poja, sest sa ei oska sõita...". Ja seda tänapäevani, siiani pole ma rattasõitu päris täpselt selgeks saanud ;) . Eks ma veel harjuta. Sinule aga käikudest niipalju, et see annab sul olulisi eelisi maastikul, küngastel....Kokkuvõtlikult võib asja lahti seletada ühe sõnaga:saad oma energiat oluliselt paremini ära kasutada, ühekäigulise puhul pidi proua Maali tabasalu tõusust üless saamiseks ratta käekõrvale võtma...Nüüd, kus tal on uhke käikudega väljamaa ratas, saab ta sealt vabalt kõige kergema käiguga üless vändata ;) . Edu harjutamisel, see pidavat meistriks tegema (kuigi ma ise seda ei usu).
"...selleks on spets vaha mis lastakse raami sisse jägendab ja vähendab kaalu..." - And it really works...
"Studies have shown that riding a bicycle everyday makes you more awesome than the general population!" - And it really works...

Velo Clubbers
Rattastuudio Jooks - muhedaim rattapood

Kasutaja avatar
kristjan07
Rattur
Postitusi: 855
Liitunud: 03. 04. 2004. 18:25

Postitus Postitas kristjan07 » 30. 04. 2006. 08:50

fax kirjutas:Omaltpoolt lisaks veel Mati jutule, et kõige lihtsam on tagumised käigud jagada enamvähem 3'ks, näiteks kui ees on esimene käik (kõige väiksem hammasratas) siis kasutad taga 1-4, kui eest teine (keskmine hammasratas) siis kasutad taga 3-6 ja kui eest 3's (kõige suurem) siis taga 5-8.
õige fax...ja koerakoon sa kindlasti vaata et järgid fax-i soovitust siis juppide eluiga ka pikem rattal...ja käigud annavad sulle võimaluse mäest ülesse või vastu tuult vändata kergemalt ja vähem energiat kulutades

koerakoon
Rattur
Postitusi: 20
Liitunud: 29. 04. 2006. 20:27

Postitus Postitas koerakoon » 30. 04. 2006. 10:29

Suurtänu kõigile heade soovide eest :) Kuna põlv on poolvigane ja joosta ei kannata, siis peab rattasõidust uus treeningvahend saama, mis tähendab, et nende käikudega puutun ma nüüdsest üsna kõvasti kokku
3 koera

koerakoon
Rattur
Postitusi: 20
Liitunud: 29. 04. 2006. 20:27

Postitus Postitas koerakoon » 30. 04. 2006. 10:35

Selline küsimus ka,et kas mäest üles läheb kergemini madala või kõrge käiguga? ise sõitsin eile sileda maa peal kõige edukamalt küllaltki kõrge käiguga vist ( esimene 3 ja tagumine 5-6 ) madalamatel käikudel kippus rattas kuidagi liiga särtsakaks minema all kõrgemaga oli kuidagi mõnusam ja rahulikum vändata .
3 koera

Kasutaja avatar
Mati
Rattur
Postitusi: 12105
Liitunud: 31. 03. 2003. 11:26

Postitus Postitas Mati » 30. 04. 2006. 10:39

Kõige õigem olek soovitada ise proovida läbi kõik variandid - katse-eksituse meetodil. Aeglased käigud on mõeldud raskel maastikul (liiv, muda, juurikad jne) või tõusul liikumiseks. Sama käiguga siledal sõites käivad jalad all tuhatnelja, aga liikumine on aeglane :)
velo clubbers
Tavaline jobu: "Ega maraton, kui tahab ikka maratoni nime kanda, ei peagi mingi morsipidu olema."
Üks mees: "Tapab tempo, mitte rada"
Kivipallur: "Tark teab, tugev teeb trenni!"

koerakoon
Rattur
Postitusi: 20
Liitunud: 29. 04. 2006. 20:27

Postitus Postitas koerakoon » 30. 04. 2006. 10:44

oot ka aeglased käigud on kõrgemad või madalamad numbrid ( mulle tundus omale et madala numbriga käikude puhul käisid jalad tühja)
3 koera

Kasutaja avatar
Mati
Rattur
Postitusi: 12105
Liitunud: 31. 03. 2003. 11:26

Postitus Postitas Mati » 30. 04. 2006. 11:00

koerakoon kirjutas:oot ka aeglased käigud on kõrgemad või madalamad numbrid ( mulle tundus omale et madala numbriga käikude puhul käisid jalad tühja)
aeglasem käik = väiksem number. nagu autol.
velo clubbers
Tavaline jobu: "Ega maraton, kui tahab ikka maratoni nime kanda, ei peagi mingi morsipidu olema."
Üks mees: "Tapab tempo, mitte rada"
Kivipallur: "Tark teab, tugev teeb trenni!"

Kasutaja avatar
KaupoR
Rattur
Postitusi: 7992
Liitunud: 10. 03. 2005. 14:11

Postitus Postitas KaupoR » 30. 04. 2006. 13:29

Tere tulemast ratturite hulka (y) Aeglasemat käiku on võimalik saada kahtepidi: paned eest väiksemale hammakale või tagant suuremale (mõlemal puhul näitab lenksu peal vahetaja väiksemat numbrit). Tagumist käiku vahetades on muutus väiksem ja saad niiöelda timmida täpsemalt sobivamat ülekannet. Eest vahetades (tavaliselt vasak linkvahetaja lenksu peal) on samm suurem. Ja nagu öeldud - ära vaheta nii, et kett jääks "risti" ehk ees suur, taga suur (või ees väike, taga väike). Muide - kui sa mõne aja pärast avastad, et käigud nagu ei vaheta enam nii nagu peaks ja pidurid käituvad ka kummaliselt, siis tea, et paras aeg on trosse pingutada ;) See juhtub tavaliselt umbes paarisaja kolimeetri läbimise järel. Seda ilmselt öeldi sulle ka rattapoes aga lihtsalt mainin veel üle.
If everything's under control, you're going too slow!

koerakoon
Rattur
Postitusi: 20
Liitunud: 29. 04. 2006. 20:27

Postitus Postitas koerakoon » 01. 05. 2006. 16:21

veelkord tänu dnäpunäidete eest. Üritan juba lausa paaniliselt jälgida,et käike risti ei pane. Muidu meeldib sõita nii keskmise käiguga ( ees 2 ja taga 5-6), Mäest ülesminekuks vaja küll madalam käik võtta sest sellega läks raskeks kui peale pidurdust tuli uut hoogu mäel üles võtta:)
3 koera

Kasutaja avatar
mart
Rattur
Postitusi: 3808
Liitunud: 04. 04. 2003. 13:47

Re: Loll küsimus ?

Postitus Postitas mart » 01. 05. 2006. 20:56

koerakoon kirjutas:... ostsime ... siis minu elu esimese ratta... Kardan paaniliselt...
Et siin foorumis igat vidinat/funktsiooni avastama, üle küsima ja kirjeldama ei peaks, soovitan läbi lugeda algaja rattaõpetuse käsiraamatu - Jalgratta hooldus ja remont. Osta saad Tartus - Aleksandri 8, Koolibri poest, ca 61 krooni.
Tööpaeval, kui ilm ilus, sõidan 5 km. Puhkepäeval olen korduvalt teinud lausa 7 km.

koerakoon
Rattur
Postitusi: 20
Liitunud: 29. 04. 2006. 20:27

Re: Loll küsimus ?

Postitus Postitas koerakoon » 01. 05. 2006. 21:00

mart kirjutas:
koerakoon kirjutas:... ostsime ... siis minu elu esimese ratta... Kardan paaniliselt...
Et siin foorumis igat vidinat/funktsiooni avastama, üle küsima ja kirjeldama ei peaks, soovitan läbi lugeda algaja rattaõpetuse käsiraamatu - Jalgratta hooldus ja remont. Osta saad Tartus - Aleksandri 8, Koolibri poest, ca 61 krooni.
aitäh uurin kindlasti :)
3 koera

Kasutaja avatar
erikr
Admin
Postitusi: 11886
Liitunud: 17. 01. 2003. 22:23

Postitus Postitas erikr » 02. 05. 2006. 08:39

veidi nõrgemini teemaga seotud kuid pane tähele seda, et sa ei kangutaks liiga raske käiguga. nimelt viitasid probleemidele põlvedega.
mis väljakutse? kiirabil ja politseil on väljakutse, minul on töö...
velo.clubbers.ee velo clubbers

Külaline

Postitus Postitas Külaline » 02. 05. 2006. 08:56

sqber kirjutas: Aeglasemat käiku on võimalik saada kahtepidi
algajad satuvad tihti segadusse, kui kuulevad termineid: aeglasem käik, kiirem käik. mõni seostab seda vända pöörlemise kiirusega hoopis. samuti nagu termin: kõrgem käik, madalam käik. see võib veelgi rohkem pea valutama panna :? enamik algajaid saavad üheselt aru terminitest: kergem käik, raskem käik :)

koerakoon
Rattur
Postitusi: 20
Liitunud: 29. 04. 2006. 20:27

Postitus Postitas koerakoon » 02. 05. 2006. 20:15

olen üritanud käikudega niiöelda keskpaigas püsida hetkel - põlvedele tundub kah paras olevat - ei anna ei sõidu ajal ega järel tunda - võrreldes jooksmisega ehe taevamanna. Üldse kuidagi ülimugav see rattaga sõitmine - ainult liiklusrohked kohad mõjuvad veel pelutavalt (väiksematel tänavatel silkan rõõmsalt aga suuremaid ületades tulen sadulast maha). Mäest õüles alla on kah keerukas veel - laskusin täna kassitoome kõrvalt minevat teed mööda - parajalt kõhedaks võttis aga mõnus oli. Hiljem pusisisn muidugi oru mäest üles minekuks sobiva käigu otsimisega - krt poolel mäel kooserdas titevanker keset teed ette ja jäin kinni niiöelda - ei sanaud hoogu sisse uuesti ja tuli piinlikult ratas käekõrval lõpuni minna. Muidu on esmamuljed toredad :)
3 koera

Kasutaja avatar
ol
Rattur
Postitusi: 67
Liitunud: 11. 05. 2004. 16:43

Postitus Postitas ol » 02. 05. 2006. 20:46

Väikene näpunäide veel käikude vahetamise kohta, et kui vähegi võimalik, siis proovi juba enne tõusu võtmist sobiv käik sisse panna ning siis tõusu juba sobiva käiguga alustada. Hiljem mäe peal käigu vahetamine ei pruugi ketile ja käiguvahetajale kõige paremini mõjuda.

Kasutaja avatar
KaupoR
Rattur
Postitusi: 7992
Liitunud: 10. 03. 2005. 14:11

Postitus Postitas KaupoR » 02. 05. 2006. 21:04

koerakoon kirjutas:Muidu on esmamuljed toredad :)
Tere tulemast klubisse (Y) Ära selle käigutamisega ennast üle ka vaeva, põhiline, et tunned rattasõidust mõnu (küll need käigud ennast varsti märkamatult vahetavad).
If everything's under control, you're going too slow!

koerakoon
Rattur
Postitusi: 20
Liitunud: 29. 04. 2006. 20:27

Postitus Postitas koerakoon » 11. 05. 2006. 09:45

Noh käiguvahetus hakkab vaikselt selgeks saama - tõsi sellise õige mäevõtmis kägiu leidmisega on veel pisut raskusi.
Muidu on tore. 20 minti sõitu ja juba olengi 10 kilti kaugusel järvekeste ääres jne.
Üritan ikka iga päev pisut sõita ja linnas käin asju ajamas ka suuresti rattaga. Korra läks kumm tühjaks juba - lihtsalt läks ööga seistes tühjaks . Vahetati poes ümber uue 60 eekuse kossi vastu. Nüüd liiguvad mõtted selles suunas, et hankida mingid prillid ( korra juba sain satika silma) ja kiiver ei teeks ka paha :)
3 koera

Miki-Hiir
Rattur
Postitusi: 264
Liitunud: 12. 04. 2005. 09:41

Postitus Postitas Miki-Hiir » 11. 05. 2006. 09:53

koerakoon kirjutas:Nüüd liiguvad mõtted selles suunas, et hankida mingid prillid ( korra juba sain satika silma) ja kiiver ei teeks ka paha :)
Julge/rumal mees kui ilma kiivrita sõidad. Kiiver ja kindad ikka elementaarsed turvaelemendid.

koerakoon
Rattur
Postitusi: 20
Liitunud: 29. 04. 2006. 20:27

Postitus Postitas koerakoon » 11. 05. 2006. 14:24

Kiivrit tahan kindlasti lihtsalt peale ratta ostu oli rahaga kitsas, varsti vaatan midagi ära.
Kindad leidsin täna siljasportist 130 eeku eest. igati mõnusad geelpehmendusega jne :)
Prillid võtavad eriti nõutuks -peab vist kuskilt turult vaatama seal mingi 60 eekuga mingid prillilaadsed asjad.
3 koera

Kasutaja avatar
ÖinePatrull
Rattur
Postitusi: 59
Liitunud: 06. 03. 2007. 16:32

Postitus Postitas ÖinePatrull » 04. 04. 2007. 16:26

Selline mõte tekkis, et tegelikult on käikudena käsitatavad ainult esimese vahetaja 3 käiku. Neid vahetad siis, kui seisab ees suurem muutus sõidustiilis.

Tagakäigud on lihtsalt esikäikude peenhäälestamine, pöörete arv kui soovite.

Kasutaja avatar
Kuldar
Trendirattur
Postitusi: 3634
Liitunud: 28. 05. 2003. 18:49

Postitus Postitas Kuldar » 04. 04. 2007. 17:31

ÖinePatrull kirjutas:Selline mõte tekkis, et tegelikult on käikudena käsitatavad ainult esimese vahetaja 3 käiku...
Tartu - heade mõtete linn.
Gravity is a Bitch

Vasta

Mine “Kasulikud näpunäited”